Oživování secesní krásky

Zateplit kvalitně dům, který je už spousty let v dezolátním stavu, není vůbec snadné, ale umíme to. Zrekonstruovat secesní stavbu tak, aby se zachovalo její kouzlo a zároveň splňovala potřeby moderního člověka, také není žádná legrace. I to umíme. Ale co teprve, když se tato dvě kritéria spojí v jedinou budovu? V tu chvíli stojíme před skutečnou výzvou. Ano, i tohle zvládneme.

Budova v brněnské Výstavní 15, na jejíž rekonstrukci jsme se podíleli, byla dříve bezpochyby překrásná, ovšem nyní před námi stála zubožená, ohlodaná časem i necitlivým zacházením svých obyvatel. Našim úkolem bylo ji pod bedlivým dozorem zástupců Národního památkového ústavu a Odboru památkové péče zrenovovat, a to kombinací vysoce moderních technologií i tradičních materiálů.

„Obyčejné“ zateplování fasády

Práce byla spousta. Vzhledem k havarijnímu stavu zdí bylo potřeba je nejprve manuálně zbavit staré omítky (na části budovy jsme prováděli poklepovou zkoušku kladívkem a strhávali odchlíplé pláty), omýt wap čističem, napenetrovat, vyrovnat, a teprve poté začít pokládat zateplovací systém.

Kvůli vlhkosti jsme pro část budovy zvolili Baumit Open, difusní otevřený zateplovací systém, který zajišťuje odvětrávání a prosychání zdí. Tento typ jsme zkombinovali s běžným zateplením. Je to sice netradiční postup, avšak po důkladné konzultaci našeho stavbyvedoucího se zástupcem dodavatele jsme jej vzhledem k možným rizikům shledali jako nejlepší řešení.

Oprava štukované fasády bez chemie

Tím to ale zdaleka nekončí. Čekalo nás totiž to nejtěžší – asanace dekorativního průčelí budovy. Původní štukovaná okrasná fasáda byla nyní strhaná, obitá a šedivá. Abychom jí vrátili někdejší lesk a slávu, bylo potřeba ji očistit, nahrubit a obnovit všechny štukované detaily.

To vše „po staru“, za použití speciálního písku a cementu, bez chemických materiálů. Zde byly podmínky Národního památkového ústavu obzvláště přísné. Bylo potřeba zachovat co možná nejvíce autentické výplně dveří a oken, odstranit pouze nesoudržné a druhotně provedené vrstvy omítky a nahradit ji materiálem se stejnou skladbou, strukturou a barevností. Důsledná nápodoba originálu při restaurování štukových dekorů je samozřejmostí.

Rovněž sokl z leštěného terasa (umělého kamene), jehož životnost v tomto případě vypršela již dávno, se dočkal obnovy a opět hrdě rámuje úpatí domu.

Památkový dohled a koordinace rychlosti nepřidají

Celý proces renovace probíhal v mírném chaosu. Na stavbě se po celou dobu setkávali a míjeli více či méně koordinovaně stavaři, elektrikáři, oknaři, památkáři a jiní specialisté. Přes tyto komplikace i přes měsíční zpoždění, které jsme kvůli synchronizaci naší práce s ostatními firmami nabrali, jsme zůstali trpěliví a své dílo odvedli precizně a co možná nejrychleji.

Ostatně přijďte se sami podívat. Do Brna, na Výstavní 15. Nebo si přečtěte, jak v Brně zateplujeme i jiné domy.

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.