Hlavně teplo od podlahy

zateplena_fasada_cerna_horaNosíte dvoje ponožky, a přesto vás zebou nohy? Možná vás do nich hryže chlad, který k vám podlahou proklouzl ze sklepa!

Teplota sklepních prostor se obvykle pohybuje okolo 10 – 15°C a zůstává stálá po většinu roku. Podlaha v místnostech nad sklepem tak bývá studená i uprostřed léta.

Řešení?

Troje ponožky!

Nebo zateplit sklep.

Co všechno zateplit ve sklepě?

Rozhodnete-li se učinit studeným podlahám přítrž jednou pro vždy, jistě vás potěší, že nemusíte zateplovat celý sklep. Stačí pokrýt tepelnou izolací jeho strop a o zbytek už se postará země. Právě díky půdě, která sklepní prostory obklopuje, se v nich drží stálá teplota, ať jsou venku tropy nebo mráz. Jde o stejný princip, který kdysi používali naši předkové, jejichž domy byly částečně zanořené pod úrovní země.

Jak zateplit strop sklepa?

Zatímco u novějších staveb se termoizolace obvykle vkládá přímo do konstrukce podlahy nad sklepem, u starších budov se suterén zatepluje dodatečně. Daní za úsporu tepla je tak snížení světlé výšky sklepa zhruba o 5 až 10 cm.16

K zateplování se obvykle používá minerální vlna nebo fasádní polystyrén.

Vlna je vhodná do suchých sklepů, neboť je silně nasákavá a snadno absorbuje vzdušnou vlhkost. Naopak polystyren sice odolává vodě, zato ale dobře hoří, proto jej nedoporučujeme používat v suterénech s technickým zázemím (např. elektrický rozvaděč nebo kotel na tuhá paliva).

Vždy je navíc potřeba mít vypracováno požárně bezpečnostní řešení zamýšleného stavebního záměru.

Nevýhodou zteplného sklepa je vyšší riziko plísní, kterému však snadno přejedeme důkladným větráním. Je-li zateplení provedeno správně, obvykle k tomu stačí mikroventilace. Je však důležité, aby zateplovací systém z vnějšku budovy končil až pod úrovní podlahy. Díky tomu zamezíme vzniku tepelného mostu, který posunuje rosný bod způsobuje tak vlhnutí zdiva a vznik plísní.

Dům není zateplený, dokud není zateplený sklep.

Zateplujete-li panelový dům, mohlo by se vám zdát, že sklep je ideálním místem, kde snadno ušetřit. To je ovšem velký omyl. Jakmile totiž zateplíte zdi až od výšky podlahy, jako byste neudělali nic. Obyvatelé přízemí nepocítí žádnou efekt zateplení, i když za něj zaplatí stejnou částku jako ostatní. Jinak řečeno: Nešetřete na nesprávném místě.

Zateplením svého sklepa nejenže zvýšíte vaší rodině životní komfort (děti budou méně nemocné, manželka méně nervózní…), ale navíc uspoříte pěkný balík za energie… a za ponožky!

Pro více informací či individuální posudek vašeho sklepního prostoru nás kontaktujte ZDE

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.