Kompletní revitalizace panelového domu

Sedm much jednou ranou, aneb cenné rady, než postavíte lešení.
Opravy panelových domů jsou (obzvlášť teď, 25 let po skončení jejich éry) nevyhnutelné a výsledky jejich obyvatelům citelně usnadní život. Ovšem umějí být také poněkud zdlouhavé, obzvlášť pokud jedna oprava střídá druhou a obyvatelé domu jsou tak neustále nuceni žít za igelity místo oken, překračovat kabely vedoucí z A do B a vymetat z bytů polystyrenové kuličky.13

Proto je dobré se před začátkem rekonstrukce zpracovat tzv. stavebně technickou analýzu a na jejím základě sestavit chronologicky navazující plán oprav, tedy technicko-ekonomickou rozvahu. Ta by měla zahrnovat všechny chystané práce včetně plánovaných nákladů na ně. Takový plán vám totiž dokáže práci podstatně ulehčit a především výrazně zkrátit.

Jako je tomu ve všech oblastech, i u rekonstrukce domu je dobré vzít to “z gruntu”. Čím hlubší problémy na začátku vyřešíte, tím déle vydrží opravený dům v kondici.

Na co je tedy dobré nezapomenout?

Elektroinstalace

Původní elektroinstalace panelových domů bývají dnes již daleko za hranicí své životnosti. V nejhorším stavu jsou obvykle hliníkové rozvody vedené dutinami stropních panelů a zalité betonem. Ale ani vlastní vodiče už nejsou v potřebné kondici. Kvůli přechodovému odporu v proudových spojích bývají vyhřáté a natolik křehké, takže stačí i nepatrný pohyb, aby se zpřelámaly.

Rovněž počet přípojných míst pro domácí spotřebiče je v současnosti často nedostatečný, protože počet elektrospotřebičů v domácnostech od dob socialismu několikanásobně vzrostl. To zároveň způsobuje přetěžování elektrických rozvodů, což může vést až k požárům.

A jak takový problém elegantně vyřešit? U panelových domů se přikláníme k využívání povrchových úložných systémů. Umisťování kabelů pod omítku, jako se to dělá v moderních novostavbách, je u panelových domů problematické.

Stoupačky

Tekoucí voda a splachovací záchod se nám dnes zdají být naprostou samozřejmostí. Jenomže vodovodní potrubí v panelových domech jsou již mnohdy natolik opotřebovaná, že je jen otázkou času, než zůstanou všichni obyvatelé najednou zcela bez tekoucí vody. A najděte pak pět rozdílů mezi panelákem a králíkárnou. Těžké…05

Během renovace panelového domu je proto dobré myslet i na preventivní výměnu stoupaček.

Při obnově se nejprve doporučuje vyměnit ležaté rozvody umístěné v suterénu domu. Teprve pak následuje výměna stoupacích rozvodů, při níž se demontují dvířka instalační šachty, vypustí voda z potrubí a nakonec se demontují i vodoměry.

Při volbě nového potrubí je lepší jeho kapacitu o něco předimenzovat, čímž se zvýší jeho životnost. Standardem jsou dnes už plastové trubky s životností až 50 let.

Vadí vám, když slyšíte každé sousedovo spláchnutí? Nepříjemný hluk protékající vody lze při úpravách ztlumit protihlukovou izolací a důkladným upevněním rozvodů. A stojí to pár korun.

Výtahy

Většina výtahů v panelových domech je v provozu minimálně dvacet let.

Že odteď chodíte výhradně po schodech?

Jen klid, nestává se, že by se kabina utrhla, jakkoli je stará. Ovšem výtahy, které mají nejlepší roky za sebou jsou méně spolehlivé, mají sklon k poruchám a jejich provoz bývá dražší. Častou otázkou, kterou si majitelé panelových domů kladou, je, zda pořídit výtah nový, či zda modernizovat ten stávající. Dobrou diskusi k tomu najdete na portálu SVJ.

Dnes je běžné, že při rekonstrukci výtahu se zvětší kabina o 10-20 cm. To poznáte hlavně s dětským kočárkem. Nebo když si do bytu vozíte jízdní kolo.

Jistější je samozřejmě pořízení nového výtahu. Specializované firmy mají dnes k dispozici hotové produkty pro všechny standardní typy šachet a nosnosti, čímž se výrazně urychlí montáž a sníží finální cena. Součástí nového výtahu by měly být i následné servisní služby jako předepsané prohlídky a revize, ale také péče o každodenní spolehlivý provoz.

Přikloníte-li se přesto k renovaci stávajícího výtahu, buďte obezřetní. Není totiž jisté, zda se podaří odstranit všechna provozní rizika a spolehlivost výtahu tedy ani po obnově nebude stoprocentní.

Okna

09Nyní se konečně dostáváme k vnějším opravám. Vyměnit stará dřevěná okna za plastová se vyplatí z mnoha důvodů. Zaprvé jsou okna jedním z faktorů, které nejvíce ovlivní úsporu tepelné energie, a tedy ušetří obyvatelům domu ročně pěknou sumu. Navíc se na výměnu oken v rámci zateplování domu vztahuje projekt  Zelená úsporám, jehož dotaci mohou v roce 2015 využít i majitelé panelových domů. Díky tomu můžete ušetřit ještě více peněz a přitom výrazně zvýšit úroveň života ve svém domě. Plastová okna nejenže perfektně izolují, ale mají také menší nároky na povrchovou údržbu. Obvykle jsou jednoduchá s dvojitým zasklením, vzácností však není ani trojité zasklení.

Chcete-li mít jistotu, že zvolíte co nejkvalitnější typ oken, věnujte pozornost ne tolik počtu komor, jako spíše tuhosti rámu (nejlepší je ocelová výztuha) a kvalitě kování. Úspěch výměny oken také ve velké míře závisí na kvalitě montáže.

V případě, že okna měníte současně se zateplením, je důležité pamatovat na to, aby rozměr okna umožnil zateplení i okenních špalet (to znamená zhruba čtyřmi centimetry izolantu). Není-li toto pravidlo dodrženo, dochází ke kondenzaci vodní páry, rosení oken a vzniku plísní. tzn. často se “rosí okna”.

Zabezpečení bytu

Pokud už rekonstruujete, myslete také na následné zabezpečení vašeho bytu. Dnes už se nemusíte bát, že za kvalitní bezpečnostní systémy zaplatíte desetitisíce. Zabezpečovací systémy vám dnes vyrobí na míru a vy budete spát zase o něco klidněji. Moderní alarmy vám zajistí non stop dohled nad vaším obydlím, když jste na cestách. Také nešetřete na bezpečnostních dveřích, doporučujeme bezpečnostní třídu 3.

Balkóny

Zejména u starších budov se často setkáváme s rozsáhlým poškozením balkonů a lodžií. Nejčastější příčinou těchto problémů je voda zatékající do konstrukce balkonu a koroze nedostatečně krytých železobetonových prvků. V zimě pak voda v mezerách zamrzá a způsobuje tak další popraskání.

Způsob nápravy takovýchto poškození by se měl odvíjet od důkladné stavebně technické kontroly stavu konstrukce.

Nejdůležitější je zabránit dalšímu zatékání vody, tedy vyspravit a doplnit poškozené a chybějících částí betonu. Následně se obvykle provádí hydroizolace, položí se nová dlažba a opraví nebo vymění zábradlí, což samo o sobě může výrazně pozvednout estetický dojem z hotového domu.

Přemýšlíte-li o zvětšování balkónů, je renovace ideální dobou pro jeho uskutečnění. Pokud to neuděláte teď, neuděláte to nikdy. Počítejte však s tím, že zvětšení plochy balkónů je technicky náročné a časově i finančně nákladné.

Zateplení

Zateplení obvodového pláště budovy patří k nejdůležitějším revitalizačním krokům. funguje jako ochrana budovy před vnějšími vlivy a zároveň izoluje, čímž zamezuje tepelným ztrátám. Před samotným zateplením je však potřeba provést důsledné odstranění všech poruch stávajícího pláště. Nejčastěji jde o trhliny na vnějších stěnách, olupování povrchu panelů či korozi výztuže a netěsnost mezi panely.

Při zateplování si můžete vybrat z různých materiálů včetně odvětrávaného Baumit open systému. A v roce 2016 se navíc na zateplení panelových domů vztahuje program Zelená úsporám. Je tedy ideální čas k zahájení akce!

Střecha

Ptali jste se lidí z bytů přímo pod střechou, jak je jim v létě a jestli jim nezatéká do bytu? Nezateplené ploché střechy v létě přenáší do bytů i 7°C navíc, byt se nedá ani pořádně vyvětrat a vychladit. A v zimě si majitelé bytů připlatí 10 % na topení.

Často také mají vlhké stropy. Typickou příčinou je špatné vyspádování střechy, upcané žlábky na odtok dešťové vody, holubí trus. A když se přidá nekvalitní provedení odtoků, může voda zatékat i několik pater pod střechu a poškodit elektroinstalaci. To už jsou náklady na opravu v řádu statisíců.

Nechte střechu zkontrolovat. Pro případné zateplení doporučujeme použít foukanou izolaci (pokud máte tzv. dutou střechu) a nebo z typické dvouplášťové střechy „udělat jednoplášťovou“.

Fasáda

Poslední fází renovace je zhotovení fasády, která vtiskne domu zcela novou tvář. Jistě jste si všimli, jak se šedivá paneláková sídliště za poslední roky změnila. Namísto neomítnutých betonových bloků ční do nebes budovy všemožných barev a vzorů.02

Druh fasády, do které bude dům oblečen, přímo souvisí s použitou technologií zateplovacího systému.

Nejčastěji se používají omítkoviny, konkrétně akrylátová, silikátová nebo silikonová. Akrylátová omítka je variantou nejlevnější, silikonová nejkvalitnější, tzn. je pružná, vodoodpudivá a zároveň paroproputná. Navíc na sebe při dešti stékající kapky nabalují mikročástečky prachu a omítka se tím sama čistí. Cena ovšem odpovídá kvalitě, je tedy nejvyšší.

Volba barvy fasády bývá obvykle záležitostí vkusu. S čím je však potřeba počítat, je sluneční záření, které se díky aplikovanému izolantu nepřenáší dále do konstrukce, takže zahřívá a namáhá tak vrstvy těsně pod izolantem. Platí přitom, že čím je fasáda tmavší, tím víc se do ní slunce opírá. Z hlediska životnosti zateplovacího systému je proto vhodnější volit spíše světlejší tóny.

Dalším hlediskem, na které majitelé obvykle příliš nehledí, je okolí domu. Jsou-li sousední domy již zrenovovány, je v rámci zachování barevné harmonie příhodné zvolit pro dům odstíny, které se s okolními domy příliš netlučou. Jakkoli je toto kritérium zdánlivě omezující, váš životní prostor jako celek tento ústupek rozhodně uvítá.

Sedm kroků k pohodlnému bydlení, na které několik příštích let nebudete muset sáhnout. Zdá se Vám to jako spousta práce? To nemůžeme popřít. Ovšem čím víc much zabijete jednou ranou, tím více času si v budoucnu ušetříte.

Rozhodli jste se do toho praštit? Kontaktujte nás a my vám půjčíme kladivo zcela zdarma!

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.