Nová Zelená úsporám opět otevřená od 12. 10. 2021

Od 12. října mohou o dotace Zelená úsporám žádat i ti, kdo na ně dříve nedosáhli. Žádost bude nově možné podat bez návštěvy úřadu. Zvyšuje se také výše příspěvku.

Na co se vztahuje dotace Zelená úsporám pro bytové domy

Zateplení bytového domu

Dotace na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících bytových domů v celé ČR. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů. Výše dotace se v závislosti na typu opatření pohybuje od desítek tisíc až po desítky milionů korun.

Kdo může žádat

  • Vlastníci stávajících bytových domů
  • Společenství vlastníků jednotek stávajícího bytového domu
  • Pověřený vlastník jednotky

Kolik získáte

  • Až 50 % z celkových způsobilých výdajů
  • 700 – 3 800 Kč/m2 – výsledná částka závisí na ploše zateplované konstrukce a dosažených energetických parametrech budovy.
  • Čím kvalitnější zateplení provedete, tím vyšší bude dosažená míra podpor
  • Dotaci lze využít i na památkově chráněné budovy

Dotaci jde uplatnit u budov s datem žádosti o stavební povolení do 1. 7. 2013 (tedy i relativně mladé domy)

 

Dotaci vám umíme zařídit, napište si

Už jsme s dotací zateplili přes 20 bytových domů na Moravě.

 

Další možné dotace

Kotle, kamna a tepelná čerpadla

Dotace na výměnu neekologických kotlů nižší než 3. třídy a lokálních topidel na pevná paliva, využívaných jako hlavní zdroj tepla, za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo či plynový kondenzační kotel. Výše dotace může dosáhnout podle počtu jednotek až miliony korun.

Dešťovka – dešťová a odpadní voda

Dotace na efektivní hospodaření s dešťovou vodou a systémy na využití odpadní vody. Zachycenou vodu lze použít na zalévání zahrady nebo jako užitkovou vodu. Přínosem je úspora výdajů a spotřeby pitné vody. Výše dotace může dosáhnout až miliony korun.

Fotovoltaické systémy

Dotace na fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v bytovém domě. Výše dotace se bude stanovovat jednoduchým způsobem, a to za každý kWp instalovaného výkonu, za každou kWh el. akumulačního systému a každý připojený byt.

Zeleň

Dotace na výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích ve vlastnictví nebo dlouhodobém užívání žadatele. Pozemky navazují na bytový dům nebo se nachází ve společně užívaných plochách vnitrobloků. Výše dotace se pohybuje od 2 500 do 50 000 korun.

Příprava teplé vody, solární ohřev

Dotace na pořízení a instalaci nového systému na přípravu teplé vody pomocí solárních panelů či tepelného čerpadla. Výše dotace může dosáhnout až miliony korun.

Stínicí technika

Dotace na venkovní stínící techniku (rolety, žaluzie apod.), která slouží ke snížení tepelné zátěže místností uvnitř budovy. Výše dotace se pohybuje od 50 000 do stovek tisíc korun.

Řízené větrání s rekuperací

Dotace na systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla. Výše dotace na bytovou jednotku se pohybuje od 25 000 do 35 000 korun.

Zelené střechy

Dotace na výstavbu zelených střech (extenzivních, polointenzivních a intenzivních) na bytových domech, případně na dalších doplňkových nadzemních stavbách ve vlastnictví žadatele. Výše dotace na jednu stavbu může dosáhnout až 300 000 korun.

Využití tepla z odpadní vody

Dotace na centrální systémy pro využití tepla z odpadní vody včetně příslušenství a zapojení systému. Výše dotace na každou napojenou bytovou jednotku činí 10 000 korun.

Projektová podpora

Dotace na projektovou přípravu, energetické hodnocení, odborný technický dozor a měření průvzdušnosti obálky budovy.

  • Příspěvek lze získat k dotaci na všechna opatření – kromě nákupu bytu v bytovém domě, ekomobility a systémů na akumulaci pouze dešťové vody.

Kolik získáte

  • Jednorázový příspěvek ve výši 15 000 Kč, 40 000 Kč nebo 70 000 Kč podle typu podpořeného opatření.
  • Posouzení vad statiky objektu pro zateplení – 10 000 Kč
  • Hydraulický výpočet otopné soustavy ústředního vytápění a její zaregulování pro zateplení a výměny zdroje – 1 000 Kč / b. j.

Bonus za kombinaci více opatření

Při kombinaci více opatření můžete získat dotační bonus. Čím více opatření zkombinujete, tím vyšší částka. Maximální zvýhodnění činí více než 150 000 Kč.

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.