Novinky v zateplování domů z Akademie zateplování

Dnes je úterý 4.2. 2014 a já se právě vrátil z „Akademie zateplování“ pořádané společností Knauf. A přináším dobré zprávy pro majitele rodinných i bytových a panelových domů. Ve zkratce: dotace na zateplení už zase fungují a my budeme zateplovat panelové domy zase o něco lépe a rychleji.

Dotace PANEL+ a Zelená úsporám 2014 fungují

Opět je otevřený dotační program PANEL 2013+ Majitelé, obyvatelé bytových domů z něj můžou čerpat dotaci formou nízkoúročeného úvěru, který je oproti běžným komerčním úvěrům z banky velice výhodný! Dále bude od dubna 2014 znovu otevřený program dotací Nová Zelená úsporám pro rodinné domy. Letos je dokonce nachystáno dvakrát tolik financí než minulý rok (celkem 1,9miliardy korun). Je to dobrá zpráva pro majitele rodinných domů, kteří chtějí opravit stávající rodinný dům, ale také pro budoucí majitele novostaveb, kteří chtějí postavit svůj dům v nízkoenergetickém standardu.

Dejte si pozor na chyby nezkušených stavebních firem

V dalším bloku přednášky upozornil odborník na zateplování staveb Ing. Jan Ficenec, Ph.D., na klasické chyby v zateplení u realizačních firem:

  • Kombinace několika zateplovacích systémů dohromady (dva a více výrobců na různé komponenty systému). Způsobuje to problémy v základní a finální vrstvě zateplovacího systému. Lepidla, stěrky, tkaniny, penetrace a omítky od různých výrobců si můžou svým chemickým složením odporovat, a pak může taková omítka odpadnout.
  • Špatné kladení izolačních desek, kdy není dodržena tzv. „hokejka“. Nedodržuje se zámek, používají se „dořezy“ desek a „šetří“ se materiálem. Pak jsou vidět trhliny v omítce a základní vrstvě systému.
  • Nevhodný výběr izolantu, např. firma použije minerální vatu na soklovou část objektu. Potom se stane, že minerální vata navlhne, a vlhkost se šíří dále. Takový systém se musí strhnout a je třeba stěnu vysušit, a znovu celou zateplit.
  • Vyplňování spár mezi polystyrenem stěrkou a lepidlem. Toto je samozřejmě nepřípustné. Pokud vzniknou spáry, musí se vyplnit PUR pěnou, nebo kouskem izolantu, protože pak vznikají tepelné mosty, a fleky na fasádě.
  • Mnoho firem používá natloukací talířové hmoždinky k upevnění minerální vaty. Takto se to dělalo 10let zpět, když se se zateplením minerální vatou u nás v ČR začínalo. Samozřejmě to není vhodné, jelikož vznikají tepelné mosty. Natloukací hmoždinka s talířkem izolant prorazí a zatlačí směrem ke stěně. Dále fasádník toto přestěrkuje, a už tu máme tepelný most, který na fasádě nikdo nechce. Správně se k upevnění minerální vaty používají šroubovací hmoždinky, které se následně překryjí zátkou z minerální vaty. Nemohou tak vzniknout žádné tepelné mosty a zbytečně unikat teplo.

Můžu prohlásit, že fasádníci firmy PEKSTAV aplikují správné technologické postupy i materiály. Proto můžeme poskytovat nadstandardní 5 letou záruku.

Květy patří našim ženám, ne na omítku

Poměrně velká diskuze vznikla u „fleků“ na omítkách. Někdy se stane, že se objeví „výkvěty“ uhličitanu vápenatého na omítce. Toto vzniká nedostatečně proschlým podkladem. Je nutné dodržet technologický předpis, a penetrovat podklad před omítkou až po několika dnech schnutí podkladu. Toto se na žádné z našich realizací zatím nestalo, ovšem setkal sem s tím na jedné stavbě, kde jsme byli pozváni investorem ke konzultaci. Dále můžou vzniknout fleky, které mají na svědomí různá aditiva v omítkách, jako jsou urychlovače tuhnutí, látky pro lepší skladovatelnost, zpracovatelnost, různá plniva a pojiva.

Jak na krásně barevné fasády? Základem je správná penetrace omítky

Hodně takových fleků se vyskytuje při výběru tmavých odstínů probarvených omítek. Například když se omítka tahá při nízkých teplotách, a vysoké vlhkosti. Dochází ke špatnému prosychání omítkoviny a hned je problém, který se musí řešit. Situaci také zhoršuje povrchová kondenzace.Je nutné, aby byl podklad vždy náležitě připravený , tzn. vyschnutý a souvisle a rovnoměrně napenetrovaný. Jinak omítka špatně prosychá a můžou vzniknout barevné skvrny. Pak se musí takový flek přetřít fasádním nátěrem. Nebudu zde psát o nutnosti používat stejné šarže výrobků, při doobjednávání stejného odstínu omítky, to by měl každý schopný realizátor zateplení vědět.

Obnovovací nátěr? Ano, ale ne tmavšího odstínu

Viděli jsme také příklad obnovovacího nátěru již dlouho zateplené fasády. Majitelé domu, který byl již 7let zateplen se rozhodly přetřít fasádu novým nátěrem jiného odstínu, než byl stávající. Odstín, který si vybrali, byl mnohem sytější, a barva byla tmavší. Toto je špatně, jelikož na fasádu neustále v letních měsících svítí sluníčko, a na tmavším odstínu se to samozřejmě projeví. Když pálí na tmavou fasádu, tak ji rozpaluje mnohem více, než světlejší odstín, který tam byl dříve. Takto rozpálená fasáda se samozřejmě roztahuje a stahuje, a proto vznikají trhlinky a praskliny. Toto je velice nebezpečné, jelikož do trhlinek se dostane voda, a celý zateplovací systém se degraduje a může dokonce spadnout a někoho zranit. Netřeba se zmiňovat o finanční náročnosti opravy takového problému.

Jak na zateplení špalety

Ale to už se připravovala cvičná stěna s dřevěným oknem a zedníci z firmy Knauf nám předváděli jak správně zateplit špaletu okna. Je nutné použít správného postupu lepení izolantu šíře 20-50mm. Vlepit ho do připraveného otvoru mezi oknem a izolantem na fasádě, a použít také všechny lišty a profily (roh, okapnička, APU lišta.). Z naší praxe jsme při závěrečné diskuzi přispěli poznatkem, že při usazování parapetů je nutné hlídat okapový kanálek každého okna. Některé okna mají totiž tento kanálek nevhodně vyveden a při nedostatečném zasunutí parapetu k podkládacímu profilu okna, se může stát, že mezi parapet a podkládací profil zateče voda. Toto je nepřípustné, jelikož může navlhnout celý zateplovací systém.

Jako na každé takové přednášce se ukazuje, že člověk není bezchybný, a vždy je správně zateplená fasáda dílem kvalitně proškoleného zedníka. Takové fasádníky my v našem týmu máme, a rádi je pošleme Vám opravit také Váš dům. Stačí, když nás budete kontaktovat.

Z celého dne vlastně plyne ponaučení pro Vás jako zákazníka: „Vybírejte firmu na zateplení fasády podle referencí a garance jakou Vám dává, ne podle ceny, ani podle vystupování jejího obchodního zástupce“.

Pořadatel: www.knauf.cz a www.knaufinsulation.cz

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.