Novinky ze světa systémů ETICS vol.2

Moje hlava je nabitá novými znalostmi, tipy a připomínkami. Absolvoval jsem seminář Baumit akademie, kde nám představili koncept Zdravé a krásné Česko. Seznámím vás s pár užitečnými poznatky, které se vám jednou budou určitě hodit.

Co zjistil institut Fraunhofer z Německa, který testuje systémy ETICS

  • Běžná životnost těchto systémů je 29 – 45 let
  • Je nutné dbát technologických předpisů a vyvarovat se zbytečným chybám (například nesmíte používat spirálové hmoždinky do minerální vaty a hlavně nešidit materiál)
  • je vhodné jednou za rok systém zkontrolovat, vyhnete se pozdějším nákladným opravám – například je dobré projít si detaily a náchylná místa, kde dochází či může dojít k napínání materiálu (např. kolem parapetů), nebo zatékání dešťové vody (např. okapnice, parapety, lodžie, …

Hmoždinky jsou věda

To jsme samozřejmě věděli nejen z minulého semináře, ale i z praxe třeba při zateplování na Blattného v Praze. A co je pro vás to nejdůležitější? Pamatujte, že do minerální vaty se nesmí používat spirálové hmoždinky. Ve vatě totiž tyto hmoždinky nedrží, protože není tak pevná jako polystyren. Takže kdyby to u vás chtěl někdo takto aplikovat, neberte si servítky a pěkně ho vypoklonkujte.

Věděli jste, že…

…v jižních státech EU funguje zateplení jako součást klimatizace? Opravdu. Protože materiál Baumit open, který se používá zejména v jižních státech Evropské unie, zajišťuje ne zateplení v zimě, ale udržení chladu v horkých letních měsících.

 

Tipy pro údržbu fasády

  • Řasy odstraníte biocidními nátěry
  • Praskliny a trhliny zapravíte speciálním nátěrem, například od společnosti Weber nebo Ceresit
  • Mini prasklinky do 0,5 mm opravíte jednoduše pomocí Baumit fill PRIMER

Jo a nenechávejte nonstop otevřenou ventilačku. Takové větrání se vám opravdu nevyplatí. Proč? Za prvé proto, že tak stejně pořádně nevyvětráte a jen si odvádíte teplo z byt. A za druhé proto, že přetopený teplý vzduch stoupá nahoru. A jak se nad ventilačkou srazí teplý vzduch se studeným, vznikají fleky na fasádě.

Problematické partie nemají jen lidé… ale i fasády

  • Solíte v zimě chodník? Tak pozor na fasádu, zasolené zdivo totiž způsobí vlhkost, která dá následně vzniknout krystalizaci vodorozpustných solí. Ta následně degraduje a rozpouští vše, s čím přijde do styku.
  • Projekt – občas se stane, že fasáda bývá špatně navržená již v samém zárodku, a to v projektu: Projektant může například navrhnout nevhodnou omítku, nevhodné použití izolantu nebo třeba opomenout požární pásy. Z vlastní praxe víme, že také občas voda ze střech balkonů neodtéká, kam by měla a pak dělá škody.
  • Dešťové kapky – na soklu, na parapetech, na římsách, u stříšek oken… dostanou se všude a vzniknou fleky, které pak musíte přetřít nátěrem. Důležité však je najít “zdroj” zatékání.
    svody – buď je jich málo, nebo jsou špatně umístěné – například nevhodně navržená stříška, parapet či římsa způsobí odstříkávání vody na fasádu.
  • Navýšení terénu nad izolací – tento neduh se objevuje zejména ve městech, kde se z různých důvodů navyšuje terén nad úroveň hydroizolace. V zimě pak snadno do fasády “zateče”
  • Poslední problematickou partií je již výše zmíněná zanedbaná údržba.

Věděli jste, že…

…americký prezident Obama řekl, že zateplování je sexy? Šetří totiž energii i peníze… a navíc je to upgrade domu a že posiluje nezávislost! (Inu, Amaričan 🙂

Ovlivňujeme naše okolí. Jak vypadá, jak se chová. Pokud vybíráte materiál na zateplení domu, je dobré zamyslet se také nad dopadem na ekologii i vzhled blízkého okolí. Když vybíráte fasádu, neorientujte se pouze podle ceny. Zkuste se zamyslet, jak bude fasáda vypadat třeba za deset let. Původní odstín se zbarví do temně zelené, protože si na fasádě budou vesele bujet řasy a další mikroorganismy. Pokud fasáda nebude obsahovat důležité biocidy, může to tak opravdu skončit.

A nebojte, omítka s biocidy jich má v sobě tolik, co mýdla ze všech hotelů EU. Teoreticky málo, ale dost na to, aby zabránily tvorbě řas. Baumit uvádí na trh revoluční novinku Baumit NANOPOR, díky které se váš dům rozhodně nezazelená.

Víte, proč si taky vybrat BAUMIT?

Dávají 5 letou záruku na použitý materiál. A to je mnohem lepší než dva roky, které nabízí ostatní výrobci.

Jak je potřeba starat se o typy konstrukcí v objektech

  • koupelna – každý týden údržba – za 10-15 let obnova
  • topení/kotel – každý rok čištění – 10-15 let onbva
  • okna – nátěr, omývání, ošetření, výměna jednou za cca 35-40 let
  • fasáda – zatím jsme se o ni starat nenaučili…

Nezapomínejte na péči o svou fasádu. Aby vám dlouho vydržela jako nová, každý rok je dobré ji kontrolovat a v pravidelném intervalu několika let ji čistit. Postačí omytí „vapkou“ s chemickým přípravkem, spravte drobné trhlinky, zpenetrujte a natřete.

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.