Kde vzít peníze na financování revitalizace bytového domu v roce 2016

Kdo by nechtěl bydlet v novém, nebo alespoň v rekonstruovaném či revitalizovaném domě. Zafinancovat revitalizaci bytového domu můžete například za své. Naspořit dnes několik milionů není ovšem nic jednoduchého. A tak můžete požádat o pomoc stát nebo banku.

Nová Zelená úsporám – přidejte se k 74000 majitelů bytů a získejte dotaci

Momentálně běží 2. výzva v rámci programu Nová Zelená úsporám. V minulých letech se podařilo přes 74000 majitelům bytových domů získat dotace v hodnotě celkem 20 miliard korun. A pro nadcházející roky (období 2016 – 2021) je připraveno 27 miliard korun. Byla by škoda toho nevyužít, co myslíte.

Zateplení panelového domuSoučasná výzva programu Nová Zelená úsporám je kontinuální. Své žádosti můžete posílat průběžně až do roku 2021. Možnost získat dotaci pro podporu financování revitalizace vašeho domu je tak ještě větší.

Dotaci můžete získat až do výše 30 % všech vynaložených a řádně doložených nákladů.
Podporu získáte na opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti vašeho domu, což zahrnuje například opravu střechy, zateplení domu, výměnu oken či dveří. Zažádat si můžete také o finanční podporu na zpracování odborného posudku či na zajištění technického dozoru.

IROP – výzva energetické úspory bytovým domům

Podpora integrovaného regionálního operačního programu se vztahuje právě na snížení energetické náročnosti v sektoru bydlení. Momentálně běží další výzva, která zohlednila zpětnou vazbu žadatelů a vyjednala lepší podmínky pro nové žádosti.

“Hlavní pozitivní změnou pro žadatele je zvýšení podpory z 25,5 % na 30 % u projektů, které dosáhnou na úsporu energie od 20 % do 40 %. Projekty, které přesáhnou 40 % energetických úspor, můžou získat podporu 40 % místo původních 32,3 %. Dalšími změnami bude přesun některých stavebních aktivit z vedlejších do hlavních způsobilých výdajů, zjednodušené prokazování stanovení cen v rozpočtu a možnost vyzvat k opravě žádosti při hodnocení některých kritérií přijatelnosti.” Zdroj www.strukturalni-fondy.cz

Žádosti můžete podávat až do 30. 11. 2017.

Panel +

Program Panel 2013 + nabízí nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů. Na rok 2016 byl schválený rozpočet ve výši 600 milionů Kč. Ke dni 24.6.2016 bylo vyčerpáno zatím cca 219 milionů Kč. Takže máte ještě velkou možnost získat příspěvek právě pro revitalizaci vašeho panelového domu.

Důraz při rozdělování finanční podpory je kladen právě na komplexní opravy domu. Vlastníci bytových domů tak využijí všechny finanční prostředky účelně. Panel 2013+ je určený pro družstva, společenství vlastníků i fyzické a právnické osoby. Možnost čerpat finanční prostředky je zde i pro města a obce, které mají bytový dům ve vlastnictví.

Úvěr v bance

Zajímavé úvěry poskytuje Komerční banka s programem Jessica, který je speciálně stavěný právě pro revitalizace bytových domů. Výše úvěru může jít až do 120 mil. Kč. A dokonce s ním můžete financovat až 90 % výdajů. Jistou výhodou flexibilita úvěru, kdy můžete vkládat mimořádné splátky bez jakýchkoliv omezení či sankcí.

ČSOB nabízí čistě účelový úvěr pro bytová družstva a SVJ. Pokud bance doložíte, že jste úvěr použili na investici, která přinese úsporu energií domu, banka vám vrátí až 1 % z objemu vyčerpaného úvěru. Při výši vyčerpaného úvěru například 10 000 000 Kč dostanete zpět 100 000 Kč. Výhodou úvěru od ČSOB pro vás může být také usnadnění administrativy – 20 % z celkové výše úvěru můžete převést na běžný účet klienta – můžete tak čerpat finance bez doložení účelu.

csasU České spořitelny si můžete vzít Investiční úvěr pro bytová družstva a SVJ. Jeho výhodou je možnost mimořádné splátky kdykoliv v průběhu splácení. Klient si navíc sám může zvolit způsob čerpání úvěru – postupný nebo jednorázový. Nabízí také pomoc při překlenutí času mezi dobou, kdy právě peníze potřebujete na své investice a dobou, než se úvěr vyřídí.

Využít můžete i úvěr Obnova, kde je maximální výše úvěru bez zajištění 350 000,-Kč na jednu bytovou jednotku. Jedná se o anuitně splácený úvěr (bez spořící části a překlenovacího období), kde je stejná splátka po celou dobu fixace úrokové sazby (včetně poplatků). S úvěrem OBNOVA můžete financovat až 100 % svého záměru bez nutnosti vlastních zdrojů. Výhodou je také možnost ponechání si běžného účtu u své stávající banky. S Obnovou můžete realizovat zateplení fasád, výměnu oken, izolaci a zateplení střechy, suterénu a další práce spojené s revitalizací domu (dokonce i montáž hlasového a kamerového systému nebo montáž vestavěných poštovních schránek).

Se svou nabídkou přichází i Wüstenrot, která byla dříve považovaná za méně výhodnou banku. Pro bytová družstva a SVJ nabízí půjčka ProBydlení Revit. Hlavní výhodou je 0 % akontace – nepotřebujete žádný počáteční vklad, žádné vlastní prostředky.

Co říkají finanční poradci

Úvěry pro bytová družstva či SVJ jsou obecně považované za méně výhodné, protože je mezi bankami menší konkurence, než u běžných spotřebitelských úvěrů. Uznávaný server www.banky.cz například radí, vzít si úvěr jako jednotlivci a ne jako SVJ. Toto řešení je však možné pouze u menších činžovních domů, kde jsou třeba 3, 4 byty a každý “byt” by měl hypotéku nejméně na 400 tisíc korun. U většího bytového či panelového domu je toto řešení nemyslitelné. Proč vysvětluje Pavel Dymák.

“Fakt je, že obecně méně bank dělá úvěry pro SVJ – reálně se o trh dělí ty největší banky. Ale i přesto je, obzvlášť v dnešní ekonomické situaci ultranízkých sazeb, konkurenční boj slušný i v této oblasti. Množstevní sleva funguje pořád a navíc pro banku je SVJ větší jistota než spousta domácností najednou. Navíc u větších bytovek se financují společné prostory, střecha, výtah apod., takže financování z deseti a více úvěrů je prakticky nesmysl.”

Napište si o kalkulaci revitalizace vašeho domu, ať víte, s jakou částkou vyrazit do bankovních institucí. Ať už jako SVJ nebo jednotlivci. Podívejte se taky na ceník zateplení, ať máte představu, co vše revitalizace zahrnuje. V případě potřeby vám pomůžeme vyřídit vše potřebné pro získání dotací.

Comments are closed.

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.