Ze zchátralé bytovky jsme vytvořili perlu ulice Mlýnská

Na přelomu zimy a jara letošního roku (2016) jsme realizovali téměř kompletní rekonstrukci menšího bytového domu v centru Brna. Na co se v tom domě podíváte, to jsme opravili. Ať už jsou to podlahy, balkony, chodby a jejich stěny, fasáda nebo třeba sklepní koje.

Součástí zakázky byly i projektové práce. Samozřejmě jsme si museli vyřídit ještě veškerá povolení, protože se jednalo o práce v samotném centru města. Zajistili jsme všechna nutná povolení pro auta, zábor chodníku pro lešení a silnice pro materiál, ….

Začínáme od podlahy s projektantem

V centru Brna jsou spodní vody, které již v minulosti nadělaly dost velkých škod. Proto jsme nechali vše řádně prošetřit a zpracovat projektanta. Původní podlahy na dvoře i ve sklepě byly kvůli předešlým povodním vyduté, proto jsme je odstranili a položili novou zámkovou dlažbu.

Možná si říkáte, že vylít to betonem by bylo jednodušší. Ano… Ale kvůli vzlínající vlhkosti a potřebě prodyšné podlahy jsme museli použít právě dlažbu. Beton je totiž neprodyšný. A kdyby přišla znovu velká voda, zůstane na podlaze a vytvoří, jak my stavebníci říkáme, “vanu”.

Sklepmistři jak se patří – vlhkost nemá šanci

Kromě podlah ve sklepě jsme se pustili také do stěn. Veškeré omítky jsme obouchali. Bylo důležité zajistit stěnám dostatečnou prodyšnost. Stěny jsme ponechali obouchané, v tomto stavu budou krásně schnout a nebude hrozit vzlínající vlhkost a rozmach plísní. Zároveň jsme zdivo ve sklepě kompletně podřezali. Použili jsme revoluční metodu z Německa HW Panty. Jedná se o sanaci vlhkého zdiva zarážením nerezových plechů bez předchozího podřezání. My jsme použili plechy o rozměrech 900 mm. HW Panty se používá u cihelného a lehce smíšeného zdiva.

V neposlední řadě jsme stihli i opravu sklepních kójí. Vyrobili jsme zbrusu nové dřevěné kóje, které jsme ošetřili speciální chemií, aby odolaly zubu času, různým škůdcům a případně i vodě a vlhku.

Starý WC, který dřív patřil ke sklepnímu bytu, se nyní již nevyužíval. Proto jsme ho demontovali, a zabetonovali. Současně s tím jsme opravili i kanalizaci.

Muškáty i surfinie, těšte se! Na nových balkonech se budete výjimat

Balkony byly v žalostném stavu. Nepomohly by jim ani ty nejkvětnatější muškáty v Brně. Stará zábradlí se rozpadala a balkonové podlahy se drolily. Aby byl vstup na balkon bezpečný, podlahy jsme kompletně opravili – znovu vyprofilovali, zajistili vhodnou hydroizolaci, položili novou dlažbu a dodali nové okapnice (v barvě parapetů, aby vše ladilo), svody i žlaby.

Rozpadající zábradlí jsme demontovali a odvezli do sběru, kam patří. Vyrobili jsme nové zábradlí, které vyhovuje všem moderním standardům.

Zateplení jsme vyřešili polystyrenem

Bytový dům jsme zateplili polystyrenem o tloušťce 120 mm. V současné době je polystyren nejpoužívanějším materiálem – zejména vzhledem ke snadné montáži a jeho příznivé ceně (cca 700 Kč / m2). Polystyren jsme mohli použít, protože se jedná o nízkou 4 podlažní budovu. Nicméně u těchto budov musí být nad soklem průběžný požární pás minerální vaty o šířce minimálně 900 mm, jak stanovuje upravení požární norma.

Zateplili jsme také určité části vnitřních stěn, které byly tenké. Někteří obyvatelé domu z daných bytů si často stěžovali na zimu. Pro vnitřní zateplení jsme použili šedý polystyren o tloušťce 80 mm. Kdybychom použili standardní bílý polystyren, museli bychom dát tloušťku 100 mm. Tím by se zmenšila plocha průchodu chodby. Proto jsme zvolili “štíhlejší” variantu.

Zároveň jsme z venkovní strany domu použili asfaltové pásy jako spodní hydroizolaci stavby. Všechno jsme doladili novým okapem a chodníkem s kačírkem.

A taky jsme

  • nově opraveným chodbám dali nový nátěr
  • před nátěry ještě očistili a penetrovali veškerá zdiva
  • ve dvoře postavili novou zeď, protože ta stará padala
  • osadili okolní stěny háky na květináče, aby bylo bydlení útulnější
  • zateplili spodní část stavby pomocí systému XPS – což jsou desky z extrudovaného polystyrenu, který nenasáká tak jako klasický fasádní nebo střechařský polystyren
  • opravili světlík

…prostě takoví Ferdové mravencové – stavební práce všeho druhu 🙂

Comments are closed.

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.