Touto realizací zateplení velkého bytového domu v Praze se rádi pochlubíme. Pracovat na lešení zavěšeném jen na zdi a ohřívat 300 m2 promrzlé fasády vzduchem, totiž umí málokdo.
Zateplení fasády systémem ETICS – levně a bezpečně
Většina fasády je izolovaná systémem ETICS o tloušťce 120 mm. Jako izolant jsme použili hlavně pěnový polystyren, protože plně vyhovuje potřebám a je levnější. V okolí oken je zateplení vylepšené o protipožárními pásy, protože to vyžaduje norma pro budovy vyšší 12 metrů. (Pokud zateplujete, toto si vždycky zkontrolujte, v případě požáru jednoho bytu by se oheň zbytečně rozšířil i do vyšších pater.)
Vedle toho jsem izolovali i minerální vlnou. Ta je od výšky budovy 22,5 metru povinná z protipožárních důvodů.
Fasáda před – při – i po zateplení
Hmoždinky rozhodují o kvalitě
Izolant jsem na fasádu ukotvili pomocí zatloukacích hmoždinek s izolačními zátkami z pěnového polystyrenu (EPS) nebo minerální vlny o tloušťce 1 cm. Tím minimalizujeme tepelné mosty a zabraňujeme budoucímu “prokreslování” hmoždinek na fasádě. To by vznikalo, protože by vznikal teplotní rozdíl mezi hmoždinkou zatřenou stěrkou a okolním izolantem.
Na hmoždinkách nešetříme. Normální člověk, by řekl, že je to kousek železa nebo plastu. My víme, že nevhodné hmoždinky umí snížit účinek zateplení o 20 % a z krásné fasády udělat “květovou zahradu”.
Pořádná omítka už se dneska čistí sama
Na konec jsme přilepili výztužnou tkaninu a omítli silikonovou omítkou, která odpuzuje vodu a má samočistící účinky. Navíc je ve standardu BIO PROTECT, takže zabraňuje usazování mechů a plísní. Jednoduše tomu, co způsobuje “fleky” na každé druhé fasádě.
Komplet nové lodžie
Investor využil příležitost a když už se zateplovalo, tak jsme rovnou opravili i lodžie. Kompletně nové podlahy s protiskluzovými a mrazuvzdornými dlaždicemi Taurus. Použili jsme mrazuvzdorné flexibilní lepidlo, aby v zimě nepraskaly dlaždice a nepoškodila se hydroizolace a skladba celého systému podlahy. Stěrku jsme vyztužili KARI sítí a milimetrově vyspádovali, aby voda netekla ke stěně, ale pryč z balkonu.
K tomu jsme zrenovovali okolní konstrukce zánovního zábradlí.
Ani mráz zateplení nezastavil
Bohužel investor nás poptal pozdě, a tak velká akce prostě trvá dlouho. Přišly Vánoce a pro zimu nešlo zateplit poslední stěnu. Museli jsme proto celou 300 metrovou stěnu schovat pod plachty a zahřívat pomocí naftových topidel. Za půl dne ohřál teplý vzduch stěnu o 6-8°C a my mohli akci dokončit v termínu a za dodržení technologických postupů výrobce zateplovacího systému.
Lešení ve vzduchu
Na začátku nás čekala taková drobnost. Postavit lešení. Normálně brnkačka, ne tak na Blattného. Západní stěna domu přiléhá k místní restauraci, která má porušenou střechu – byl tam starý degradovaný asfalt , který by se protrhl. Statik nám nedovolil ji zatěžovat. Celé lešení jsme tak museli vyloženě zavěsit na stěnu.
Naštěstí byly na správné straně chodby a volné prostory, takže jsme pro kotvící prvky mohli probourat (provrtat) stěny. Samozřejmě po odstranění lešení jsme všechno zapravili a dnes už nepoznáte, že by se to dělalo tímto neobvyklým způsobem.
Dokončovací práce aneb po nás čisto
Okapové chodníčky, obnova vzduchotechniky, nové hromosvody, okapy, oplechování lodžií a zpětné osazení zeleně. Všechno jsem dotáhli do vzhledného konce. A samozřejmě jsme zlikvidovali veškerý demontovaný a vybouraný materiál.
Pro zajímavost: jako přípravu na zateplení jsme očistili 2268 m2 fasády, demontovali 225 metrů parapetů a chodili po 2700 m2 lešení.