Zateplení domu Hoppova, Brno

V Brně, v ulici Hoppova, jsme nedávno kompletně revitalizovali dům, který pamatuje konec první republiky. A majitelé domu měli celé zateplení o 650 000 Kč levnější, protože získali podporu z  dotačního programu Zelená úsporám. A jak vypadá výsledek?

Vzhledem ke stáří domu a okolní zástavbě na nás čekalo několik nástrah, se kterými jsme si museli poradit. Stavbu jsme prováděli ve vnitrobloku a museli jsme být doslova jako myšky, protože každý zvuk se neuvěřitelně rozléhal. Dodržování klidu a pořádku navíc dennodenně kontrolovala Městská policie. Dále jsme neustále odváželi stavební suť a nepořádek, aby se neroznášel do dalších prostor a ulic. A například kvůli menšímu skladovacímu prostoru stavebního materiálu jsme častěji vytáhli naše náklaďáky do terénu. Dle slov majitele domu jsme vše zvládli na výbornou.

Začali jsme výměnou oken

Stará dřevěná špaletová okna už dávno nesplňovala nároky moderního a ekonomického bydlení. Původní okna byla osazena s různě velkými odchylkami. Aby nová okna správně plnila svou izolační funkčnost, museli jsme brousit, dozdívat a betonovat. Součástí některých oken byly i balkonové dveře.

Samotné zateplení fasády šlo jako po másle

Starou fasádu jsme řádně omyli vysokotlakým čističem a napenetrovali. Odmontovali jsme satelity, antény i klimatizační jednotky. Jako izolant posloužil většinou 140 mm polystyren a kolem oken minerální vata jako protipožární opatření. To vše v nejvyšším standardu ETICS.

Specialitkou bylo nasazení klimatizačních jednotek. Původní držáky jsme samozřejmě museli odstranit a nové vpravit do zateplovacího sytému. Navíc u klimatizací (teoreticky) hrozí vznícení, proto jsme kolem nich místo polystyrenu osazovali minerální vatu. Před samotným započetím zateplovacích prací jsme navíc udělali testy hmoždinek a lepidla, aby vše dokonale drželo.

Čistá a „všeodpudivá“ omítka

Tento dům má na sobě tenkovrstvou silikonovou omítku, která je pružná, vodoodpudivá, paropropustná a navíc na jejím povrchu téměř neulpívají částečky prachu – což bývá u domů v centrech velkých měst vždy problém.

Starý světlík jsme vyměnili

K celkovému zateplení bylo potřeba vyměnit i původní světlík nad centrálním schodištěm. Nový světlík je ze zateplených hliníkových profilů s povinným větráním. Nový světlík jsme velice opatrně zabudovali do stávající střechy. Aby do budovy světlíkem nezatékalo, vše jsme utěsnili, zpravili a olemovali klempířskou okapnicí.

Připravili jsem prostor pro půdní vestavbu

Součástí oprav byla také revitalizace půdy. Podlahy půdy jsme vyrovnali pískem, na to položili polystyren (140 mm EPS) a na ten ještě 40 mm minerální vatu. Izolanty zvrchu kryjí OSB desky o tloušťce 15 mm s perodrážkou (druh spoje, kdy drážka ve tvaru T na jedné desce zapadne do desky s drážkou ve tvaru U). Desky jsou ve dvou vrstvách na sobě do kříže, čímž předcházíme  jejich kroucení.Vše jsme prošroubovali a natřeli ochranným lakem. Nyní jsou půdní prostory připraveny pro půdní vestavbu.

Zateplili jsme i problémový sklepní strop

Před 80 lety na nějaké zateplení nemysleli. Strop sklepa byl dost členitý, navíc některé kóje sahaly až do stropu. Takže jsme museli pár z nich poněkud zkrátit, aby se tam vůbec vešel 100 mm polystyren. Strop jsme penetrovali nejkvalitnější hloubkovou penetrací, zateplili polystyrenem (a kolem elektrických rozvodů použili minerální vatu) a doplnili stěrku s perlinkou.

Čeho si také všimnete

 1. Balkony v zadní části domu jsme oplechovali; a ty do ulice i opravili. Vše jsme zastěrkovali, natáhli omítku na plochy balkonu a vyspravili podklad. Balkony jsme opatřili novými lištami a plechy, budou tak lépe odolné proti zatékání. Zábradlí balkonů je vyrobeno z vysoce kvalitního žárově zinkovaného ocelového profilu.
 2. Hlavní vchod jsme osadili novými plastovými dveřmi s elektronickým vrátným.
 3. Na hodně zatěžovaná místa jsme použili otěruvzdorné disperzní barvy, které zajistí dlouhodobou barevnou stálost, prodyšnost (narozdíl od běžně používaných nátěrů) a snadnější údržbu celé plochy.
 4. Demontovali jsme starý komín ve výšce 25 m, který byl ve stavu, kdy hrozil rozpadnutím a zraněním kolemjdoucích na ulici. Místo po komínu jsme zastřešili.

Rekonstrukce v číslech:

 • 300 m2 vyměněných oken
 • 8 opravených balkonů
 • 800 m2 ochranné sítě pro čistou práci
 • 802 m2 lešení
 • 1075 m2 zateplených stěn, podlah a konstrukcí domu

Zvládli jsme také opravit 3 bytové domy najednou v Břeclavi,v ulici Kpt. Jaroše, nebo třeba secesní krásku v Brně.

  Máte zájem o podobný projekt?  Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.