U menšího bytového domu v Brně v ulici Konopná jsme se pustili do zateplení fasády a soklu. Před zateplením fasády jsme na některých místech museli vyspravit a mechanicky vyčistit podklad. Bez řádné přípravy podkladu by zateplení nebylo 100% funkční a vznikaly by tepelné mosty, kterými by teplo unikalo pryč. Na zateplení jsme použili bílý fasádní polystyren tl. 140 mm v kombinaci s minerální vatou.
Abychom měli jistotu, že je dům na zateplení připravený, proběhla také zkouška přídržnosti lepicí hmoty k podkladu. Zkoušku děláme při každém zateplování, stojí to něco navíc, ale předejde se tak zbytečným komplikacím a následným vícepracem. Zkouška je prováděná v souladu s normou ČSN 73 2901, kde je doporučená hodnota soudržnosti k podkladu 0,20 MPa (minimálně 0,08 MPa). Průměrná námi naměřená hodnota byla 0,31 MPa. Požadavky normy jsme překročili o 50 %.
Víte, že pokud by podklad nesplnil normu soudržnosti, musíte ho na zateplení připravit? Podklad je totiž potřeba řádně vyčistit (nejlépe vapkou) a napenetrovat hloubkovou penetrací.
Nakonec jsme domu dali kabát z paropropustné silikonové omítky. Je totiž kvalitnější než všechny ostatní nátěry a má výborné vlastnosti. Snoubí v sobě výhody akrylátových i silikátových omítek – jsou pružné, paropropustné a voděodolné. Přečtěte si o vlastnostech dalších typů fasádních nátěrů.
Revitalizace domu zahrnovala také
- výměnu okenních parapetů
- nový bleskosvod
- demontáž a opětovnou montáž domovních zvonků
- oplechování římsy soklu, aby se co nejvíce zamezilo průniku vody
Protože se jedná o nízký dům, který nepřesahuje výšku 12 m (požární výšku domu je 9,7 m), nebylo potřeba dodávat žádná speciální protipožární opatření. O protipožárních opatřeních a normách při zateplení vyšších budov si můžete více přečíst v našem článku.
V Brně jsme také opravili téměř stoletý dům v Gorazdově ulici nebo secesní krásku ve Výstavní ulici. Zateplujeme nejen bytové domy, ale také komerční budovy – a to napříč celou Českou republikou.