Jak jsme zateplili bytový dům v Konopné ulici v Brně

U menšího bytového domu v Brně v ulici Konopná jsme se pustili do zateplení fasády a soklu. Před zateplením fasády jsme na některých místech museli vyspravit a mechanicky vyčistit podklad. Bez řádné přípravy podkladu by zateplení nebylo 100% funkční a vznikaly by tepelné mosty, kterými by teplo unikalo pryč. Na zateplení jsme použili bílý fasádní polystyren tl. 140 mm v kombinaci s minerální vatou.

Abychom měli jistotu, že je dům na zateplení připravený, proběhla také zkouška přídržnosti lepicí hmoty k podkladu. Zkoušku děláme při každém zateplování, stojí to něco navíc, ale předejde se tak zbytečným komplikacím a následným vícepracem. Zkouška je prováděná v souladu s normou ČSN 73 2901, kde je doporučená hodnota soudržnosti k podkladu 0,20 MPa (minimálně 0,08 MPa). Průměrná námi naměřená hodnota byla 0,31 MPa. Požadavky normy jsme překročili o 50 %.

Zkouška přídržnosti k podkladu

Víte, že pokud by podklad nesplnil normu soudržnosti, musíte ho na zateplení připravit? Podklad je totiž potřeba řádně vyčistit (nejlépe vapkou) a napenetrovat hloubkovou penetrací.

Nakonec jsme domu dali kabát z paropropustné silikonové omítky. Je totiž kvalitnější než všechny ostatní nátěry a má výborné vlastnosti. Snoubí v sobě výhody akrylátových i silikátových omítek – jsou pružné, paropropustné a voděodolné. Přečtěte si o vlastnostech dalších typů fasádních nátěrů.

Revitalizace domu zahrnovala také

  • výměnu okenních parapetů
  • nový bleskosvod
  • demontáž a opětovnou montáž domovních zvonků
  • oplechování římsy soklu, aby se co nejvíce zamezilo průniku vody

Protože se jedná o nízký dům, který nepřesahuje výšku 12 m (požární výšku domu je 9,7 m), nebylo potřeba dodávat žádná speciální protipožární opatření. O protipožárních opatřeních a normách při zateplení vyšších budov si můžete více přečíst v našem článku.


V Brně jsme také opravili téměř stoletý dům v Gorazdově ulici nebo secesní krásku ve Výstavní ulici. Zateplujeme nejen bytové domy, ale také komerční budovy – a to napříč celou Českou republikou.

Comments are closed.

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.