Zateplení fasády minerální vatou

Zateplení domu je jedna z nejvýraznějších úspor v dnešní době. Šetříte energie a netopíte pánu Bohu do oken. Díky zateplení můžete ročně ušetřit i několik tisíc korun.

Od polystyrenu k (povinné) vatě

V současné době je velmi rozšířené zateplení polystyrenem. Svou oblibu si polystyren získal díky nízké pořizovací ceně, snadné opracovatelnosti a možnosti opravdu rychlé realizace. Do popředí se ovšem velmi rychle dostává zateplení minerální vatou. Využívá se zejména při zateplení komerčních objektů, výškových či veřejných budov. Podle aktualizované normy ze srpna 2016 je vata povinná pro budovy s požární výškou nad 22,5 metru.

Orientační cena zateplení vatou je cca 1000 Kč/m2. Výsledná cena se však odvíjí od mnoha faktorů, například na členitosti domu, typu a barvy fasády nebo na tloušťce izolace.

Minerální vata se musí vždy aplikovat na suchý podklad

Minerální vata se musí vždy aplikovat na suchý podklad. Zdroj: Knauf Insulation

Výhody zateplení fasády minerální vatou

  • spletitá vlákna vaty zajistí vysokou zvukovou izolaci, zateplení je proto výborné pro domy u hlavních silnic či jiných rušných míst
  • minerální vata má díky nízkému difúznímu odporu výbornou paropropustnost a zabraňuje tak tvorbě plísní
  • při správné aplikaci má minerální vata takřka neomezenou životnost – proto je jednoznačnou volbou při zateplení administrativních budov
  • výborná požární odolnost – proto je u výškových domů zateplení vatou povinné od sedmého podlaží, v nižších patrech se vkládají pásy z minerální vaty nad okna, vedle oken i k soklům, aby zabránily šíření požáru – vše řeší pozměněná norma o požární bezpečnosti
    svou strukturou zajistí objemovou i tvarovou stabilitu, nepodléhá korozi, ani hnilobným procesům (je napuštěna chemií, takže je hydrofobizovaná)
  • vata se velice snadno se tvaruje, je proto možné s ní vyplnit i ty nejmenší skuliny a obliny


Věděli jste, že…

pásy z minerální vaty jsou i dole u soklu? Když totiž hoří popelnice, zabrání tak šíření ohně přes fasádu. A taky se používají svislé pásy… to kdyby náhodou nehodou hořelo u vašich sousedů.

 

mineralni-vata-pozarni-odolnost

U domu s požární výškou větší než 12 m a fasádou sousedící s vnitřním schodištěm je nutné použít zateplovací systém s minerální vatou téměř v celé ploše. Zdroj: Knauf Insulation

Nevýhody minerálních vat

  • vyšší hmotnost – obtížněji se s ní manipuluje
  • cena zateplení minerální vatou je zhruba o třetinu vyšší než při zateplení polystyrenem (700 Kč/m2 vs 1000 Kč/m2)
  • vaty nesmí přijít do jakéhokoliv kontaktu s vodou – a když už se vám namočí, tak ji rychle na slunci vysušte
  • pokud se nasákne vata, která je již třeba na střeše či ve stropu, je potřeba vatu vyjmout a nechat pořádně vyschnout. Toto je ovšem často nemožné, protože se vata může při manipulaci trhat. Příliš mokrá vata se musí vyhodit a namontovat nová. Buďte proto velmi obezřetní při montáži u oken či dveří, kam může postupem času zatékat.

“Kdybych se měl měl znovu rozhodnout, zda mám pro kompletní revitalizaci a zateplení naší budovy zvolit klasický polystyren nebo skelnou vatu, neváhal bych ani nyní a znovu zvolil minerální vatu. Samozřejmě, že vím, že je těžší a musí se chránit před vodou, ale oproti polystyrenu má pro nás jednu nenahraditelnou výhodu, a tou je zvuková izolace. Bydlíme u velmi frekventované silnice a stav před izolací a po ní je prostě nepopsatelný,” svěřuje se klient Pavel.

Pár faktů o izolačních vatách:

  • rozlišují se dva základní druhy – skelná a minerální
  • skelná vata se vyrábí rozvlákňováním skla a přidáním dalších příměsí
  • minerální vata se získá tavením hornin, říká se jí také kamenná nebo čedičová vata a obsahuje cca 0,5 % oleje, čímž se snižuje prašnost izolace
  • skelná vata je nehořlavá, paropropustná a pružná, hodí se do všech nezatížených a nepochozích konstrukcí,jakou například šikmé stěny, různé dutiny a mezery nebo třeba stropní podhledy
  • minerální vata je těžší než skelná vata a méně pružná, je proto ideální pro zateplení obvodových plášťů budov
  • jakákoliv fasádní vata musí být vždy lepena na suchý a pevný podklad

3 typy minerální vaty

  • Příčná orientace vláken – vhodný pro fasádní systémy, na který se bude ještě aplikovat těžší obklad. Tento materiál má vysokou pevnost v tahu.
  • Podélná orientace vláken – určeno pro aplikaci do vnějších stěn a kontaktních zateplovacích systémů.
  • Podélná orientace vláken s integrovanou dvouvrstvou charakteristikou – určeno pro aplikaci do vnějších stěn a kontaktních zateplovacích systémů.

Vata zdraví neškodí

Se vzrůstající popularitou zateplení fasád pomocí vaty se objevily i fámy, že je tento způsob škodlivý pro lidské zdraví. Při aplikaci skelné vaty se mohou uvolňovat mikroskopická vlákna, která můžou podráždit například dýchací systém. Ale pokud používáte ochranné pomůcky, jako třeba brýle, rukavice a respirátor, jsou vaty zcela neškodné. A navíc jsou ekologicky prospěšné – vyrábí se ze skla, tedy z recyklovatelných odpadů.

Podívejte se, kde jsme již zateplili minerální vatou

Věděli jste, že…
90 % vládních budov se zatepluje minerální vatou? V případě války a ostřelování musí být totiž „nehořlavé“, aby vydržely co nejvíce. Celá nemocnice ve Znojmě je proto zateplená pomocí minerální vaty.

Chraňte vatu před vodou

Pokud budete uskladňovat fasádní vatu u vás doma, vyberte suché místo, aby do sebe nenasákla přebytečnou vlhkost. Museli byste pak čekat, než vata vyschne a až poté ji aplikovat. Při nasáknutí vodou vata totiž ztrácí svou tepelně-izolační schopnost. S opětovným vyschnutím ji však získá zpět.

Při zateplení celého domu se doporučuje do soklové části domu, k balkonům a nadstřešním konstrukcím (všude tam, kde hrozí možnost nasáknutí vlhkostí) umístit místo vaty voděodolný polystyren. Na to se často zapomíná. Vyvarujte se i dalším chybám při zateplování.

Velkou výhodou minerální vaty je již výše zmíněná paropropustnost. Ať použijete jakoukoliv tloušťku vaty, můžete si být jistí, že ve stěně nedojde ke kondenzaci vodních par. Váš dům bude stále “volně dýchat”.

Comments are closed.

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.