Starý dům s novým tělem v Merhautově ulici

Zajímavou výzvou pro nás bylo zateplení fasády domu ve velice rušné Merhautově ulici v Brně Sever. Jednalo se o rekonstruovaný dům s přístavbou z VPC cihel (vápenopískové cihly mají výborné izolační schopnosti). Pro maximální tepelný komfort jsme použili šedý polystyren o tloušťce 160 mm. Samozřejmě v kombinaci s minerální vatou, která funguje jako požární pásy. Přesně tak, jak stanovuje upravená norma o požární bezpečnosti. Dům nyní vypadá jako novostavba. Má moderní šmrnc a náhodný kolemjdoucí nepozná, že tu stojí již mnoho let.

Věděli jste, že
… pokud je dům vyšší jak 12 metrů, musí být na různých místech použita zvýšená protipožární ochrana? V tom případě nesmíte použít jako zateplení polystyren, ale minerální vatu.

Nejen v plastické chirurgii je silikon často tou nejlepší volbou

Stejně je tomu i ve stavebnictví. Proto jsme při zateplení domu nezvolili žádnou obyčejnou omítku, ale použili jsme silikonovou omítku BioProtect s 1,5 mm zrnem. Obsahuje totiž mikrokapsle s aktivními látkami, které omítce poskytnou dlouhodobou ochranu. Fasáda je odolná vůči biologickému znečištění, vzniku a rozvoji řas nebo plísní.

Všechno muselo šlapat jako hodinky

Celá rekonstrukce probíhala na rušné ulici, proto jsme museli do každé minuty sladit veškeré závozy a odvozy stavebního materiálu. Auta se nesměla zdržet ani o minutu déle, parkovala totiž omezenou dobu v silnici, takže všechno muselo klapat přesně jako hodinový stroj.

Sladili jsme také veškerou spolupráci se subdodavateli, aby nebyl běžný silniční provoz nijak omezen.

Lešenáři kouzlili jako David Copperfield

Pamatujete ještě, jak David Copperfield ohromoval svět svou levitací? Tak něco podobného předvedli naši lešenáři při stavbě lešení. Oni sami ve vzduchu nepoletovali, ale museli vymyslet, jak se bude “vznášet” velké a těžké lešení. Na plechovou střechu jsme ho totiž jen tak postavit nemohli. Proto jsme vytvořili speciální konstrukci pomocí vazníků a konzol, na které jsme pak lešení usadili. Jisté zkušenosti již máme ze stavby v Praze.

Dalším jejich eskamotérským kouskem bylo umístění lešení při zateplování stropu vjezdu a garáží. Tady použili tzv. “podium”. Bylo tak široké, že by zaplesalo srdce každého tanečníka. Ovšem, my dbáme na bezpečnost práce, takže žádné tanečky, ale seriózní práce.

A co všechno jsme dělali:

 • očistili jsme fasádu
 • opravili vnější stěny stavby
 • dali do pucu stropy garáží
 • zateplili jsme balkony z vnitřní strany, aby nevznikl tepelný most

A jestli máte chvilku, klidně mrkněte na další referenční stavby v Brně a okolí.

  Řešíte zateplení? Ozvěte se nám.  Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.

  Comments are closed.

   Máte zájem o podobný projekt?   Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.