Mýty o polystyrenu

Plánujete zateplovat váš dům? A plánujete ho zateplit polystyrenem? Tak to jste už určitě slyšeli nejednu legendu o zlé plísni, udušeném domě a trpící planetě Zemi. V hospodě u piva se totiž kolem polystyrenu točí víc mýtů a pověr než vrchních kolem pípy. Hledání té správné a vyhovující odpovědi je mnohdy časově náročnější než samotné zateplení bytového domu. Pojďte s námi bořit mýty a předsudky o polystyrenu.

Mýtus č. 1 ► Když zateplím dům polystyrenem, „udusím ho“ a objeví se plíseň

Přirozená výměna vzduchu je nesmírně důležitá v každém obydlí. Odvádí škodlivé emise i nadbytečné vlhko a právě tak se snižuje riziko výskytu plísní. Nespojujme si však výskyt plísní se zateplením domu. Pokud se plísně po zateplení objeví, příčinu hledejte spíše v utěsnění spár po výměně oken a dveří v kombinaci s nedostačujícím větráním interiéru. Jen si vzpomeňte na výlety k babičkám a prababičkám. Taky občas bojovaly s plísněmi v domě… a to bylo zateplování polystyrenem ještě v plenkách.

Správně zateplený dům neplesniví ani s polystyrenem.

Správně zateplený dům neplesniví ani s polystyrenem.

Polystyren je odolný materiál, který si k sobě vlhkost nepřipustí. Má tak velkou výhodu oproti dnes hojně používané minerální vlně, která už tak odolná vůči vlhkosti není. Při práci s vlnou musíte dbát na její naprosto bezchybnou aplikaci i izolaci.

Pokud je zateplení polystyrenem provedeno kvalitně a odstraní se všechny tepelné mosty, nebudou v interiéru vznikat přebytečné vodní páry a sníží se celková vlhkost v bytě. V nezateplených objektech kondenzuje vždy více vlhkosti, proto se tak snadno ujal mýtus, že polystyren „napomáhá“ růstu plísní. Je to ale úplně naopak. Opravdu dobře provedené zateplení polystyrenovými deskami životnost domu prodlužuje.

 

Jaroslav H., stavební inženýr

Mýtus č. 2 ► Polystyren je „velký špatný “ pro planetu Zemi

Dnes je velice moderní ohánět se ekologií všemi směry. Ať už si jdete koupit rohlík, auto nebo chcete stavět či zateplovat dům. Jasně, polystyren není bůh ví jaký ekologický zázrak, je to umělina a při práci s ním všude odletují malé částečky, které zatěžují přírodu. Sečteno, podtrženo – polystyren je jedovatý a neekologický. Ale! Zkusili jste si už někdy zmáčknout mezi prsty částečku polystyrenu? Pěnový polystyren je z 98 % vzduch. Jeho výroba i případná likvidace je snadná a životní prostředí nezatíží zbytečnými nebezpečnými zplodinami navíc.

Další ekologické plus pro pěnový polystyren je, že nikdy neobsahoval (a ani neobsahuje) látky poškozující ozónovou vrstvu Země, na rozdíl od prdících krav.

Domy zateplujeme polystyrenem různých tlouštěk. Mezi nejoblíbenější se řadí polystyren tloušťky 15 cm.

Domy zateplujeme polystyrenem různých tlouštěk. Mezi nejoblíbenější se řadí polystyren tloušťky 15 cm.

Mýtus č. 3 ► Polystyren se mi časem z domu ztratí

Hluboce zakořeněný mýtus o ztrácejícím se polystyrenu vznikl již před desítkami let a je stále živý. Dřív (80. léta 20. století) se totiž zateplovalo tak nějak podomácku, narychlo a používala se lepidla s organickými rozpouštědly. Tato lepidla mohla s polystyrenem reagovat a částečně jej rozpouštět. Dnes se používají profesionální lepidla určená speciálně pro práci s polystyrenem, která zajistí jeho vysokou tvarovou stabilitu. Zatím prokázaná životnost těchto lepidel je kolem 50 let (předpoklad však je, že může vydržet i 100 let).

Věděli jste, že…

… pěnový polystyren odolá teplotám do 80°C? Dokonce snese bez dodatečného mechanického zatížení i krátkodobé teploty do 100 °C.

Pěnový polystyren je v podstatě zázračná hmota, která vydrží od teploty -180°C až po 80° bez výrazných změn struktury. Nevadí mu ani velice nízké teploty při trvalém využití, proto se stal jedničkou v zateplovacích materiálech.

Mýtus č. 4 ► Polystyren nic nevydrží a láme se

Ale kdež! Celková odolnost a pevnost v ohybu pěnového polystyrenu je až neuvěřitelná, když víte, že je to vesměs jen vzduch. Právě pevnost v ohybu je jednou z jeho velkých výhod, která je navíc stanovena normou ČSN EN 12089. Další norma ČSN EN 1607 stanovuje zase, jak musí být polystyren pevný v tahu kolmo k rovině desky – což je přesně to, co nás při zateplování zajímá. Na to jak je polystyren lehký, vydrží opravdu hodně.

Graf znázorňuje pevnost v tahu a pevnost v ohybu u zkušebních těles z pěnového polystyrenu v závislosti na objemové hmotnosti

Graf znázorňuje pevnost v tahu a pevnost v ohybu u zkušebních těles z pěnového polystyrenu v závislosti na objemové hmotnosti

Mýtus č. 5 ► Je to drahé

No jo, počty, skrblíci a skeptici. S nimi je to těžké obecně, ne tak u zateplení domu. Ale je dobře, že to někdo hlídá. Aspoň budete vědě, že zateplení (vatou i EPS) je výhodné.

Cena zateplení u fasádního polystyrenu se u nás pohybuje od 750 do 950 Kč bez DPH za 1 m2

Komplexně provedené zateplení vašeho domu vám v budoucnu ušetří až 50 % nákladů za energie. Cena energií, jak dobře víte, roste raketově vzhůru každým rokem. Proto je dost možné, že čím dříve zateplíte, tím více další roky ušetříte. A při využití dotací snížíte návratnost počáteční investice až o polovinu. Pokud chcete o dotaci požádat, rádi vám s tím pomůžeme. V nejvyužívanějším dotačním programu Nová zelená úsporám se totiž dobře vyznáme. Snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů je cestou k lepším zítřkům.

Mýtus č. 6 ►Zateplení je jen na zimu…

Patříte také do skupiny lidí, která si myslí, že zateplení pomáhá pouze v zimě? Věříme, že ne. Ale přeci jen, pojďme si říct, jak to je doopravdy. Celkové opláštění domu izolací funguje jako termoska – pomáhá udržet stabilní teplotu v domě po celý rok. V zimě drží teplo v domě, v létě zase drží teplo venku. Proto v létě nemusíte zapínat klimatizaci a v zimě zase nemusíte přidávat na intenzitě topení.

A takto krásně jsme zateplili polystyrenem dům v brněnské Gorazdově ulici.

A takto krásně jsme polystyrenem zateplili téměř stoletý dům v brněnské Gorazdově ulici.

Kde všude jsme už zateplovali

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.