Polystyren je v současnosti nejčastěji používaným materiálem pro zateplování bytovek a panelových domů. Jeho nespornými výhodami je především nízká cena a snadná opracovatelnost, díky které obvykle celý zateplovací proces probíhá rychle a bez větších problémů. Je perfektně vzduchotěsný, což zabraňuje úniku tepla, ale zároveň nutí k důkladnému odvětrávání vnitřních prostor, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti.
Mezi laiky panuje mýtus, že nejlepším způsobem, jak na zateplení ušetřit, je zvolit co nejtenčí polystyren. Takto ošizená izolace (obvykle o tloušťce 8 cm) je však výrazně nedostačující. Standardní šířka polystyrenu se pohybuje mezi 15-20 cm, u nízkoenergetických staveb je to 25 cm a u pasivních domů až 30 cm.
Rozdíl je tedy patrný na první pohled. Přitom samotná cena polystyrenu nepředstavuje v rozpočtu na zateplení položku, která by vás v konečném součtu zvlášť vytrhla. Výsledná cena totiž zahrnuje spoustu dalších položek.
Orientační cena zateplení bytového domu polystyrenem je kolem 700 Kč/m2.
Krok z krokem
Proces zateplení polystyrenem se skládá z 4 nezbytných kroků:
- Příprava povrchu
Než začneme zateplovat, je potřeba zdi domu doslova “očesat” od všech doplňků jako jsou větrací mřížky, hromosvod, antény a následně je očistit od olupujícího se zdiva, prachu a mastnoty. Na takto připravený povrch naneseme penetraci, která zajistí lepší přilnutí podkladní a lepící vrstvy.
- Montáž polystyrenu
Na penetrovaný povrch upevníme nejprve základní soklové lišty, do nichž se následně vkládají polystyrenové desky. Ty vlepujeme pomocí stěrkového tmelu odspodu směrem nahoru. Přilepené desky ukotvíme 4 až 6 talířovými hmoždinkami a rohy fasády zajistíme rohovými lištami s perlinkou (neboli armovací tkaninou).
- Ošetření povrchu
Celou plochu fasády je následně potřeba shora dolů pokrýt několika vrstvami stěrkového tmelu (cca 3-5 mm). Do toho vtlačíme perlinku a překryjeme ji 10 cm vrstvou. V místech s větší zátěží může být vrstva až dvojnásobná. V tuto chvíli je jich zeď připravena k omítání.
- Nanesení omítky
Jakmile vyschne stěrková vrstva, můžeme na ni nanést penetraci, která zajistí vyšší přilnavost a zároveň sníží savost podkladu. Poté zatmelíme spáry kolem oken a dveří pružným akrylátovým tmelem a naneseme finální omítku.
Přečtěte si, na jaké chyby nezkušených stavebních firem si dát pozor.
Častým argumentem proti zateplování polystyrenem je nařčení, že jde o škodlivý materiál, který po sobě zanechává výraznou ekologickou stopu a ničí nejen přírodu, ale i lidské zdraví.
Pravda je ovšem taková, že se při výrobě polystyrenu spotřebuje jen velmi malé množství energie a z jeho celkového objemu tvoří vstupní surovina pouze nepatrný podíl. Materiál je napěněn vodní párou bez dalších přísad a lepidel a konečný produkt je pak až z 98% tvořen vzduchem.
Jak je tedy zřejmé, polystyrenu není potřeba se bát. Naopak jde o užitečný materiál, jehož vlastnosti se s vývojem novějších technologií stále zdokonalují. Již nyní jsou výsledky kvalitního zateplení polystyrenem velmi pozitivní a díky citelným úsporám energií i ekologicky přínosné.
Tak tedy, proč polystyren?
Proč ne?