Zateplení polystyrenem

Polystyren je v současnosti nejčastěji používaným materiálem pro zateplování bytovek a panelových domů. Jeho nespornými výhodami je především nízká cena a snadná opracovatelnost, díky které obvykle celý zateplovací proces probíhá rychle a bez větších problémů. Je perfektně vzduchotěsný, což zabraňuje úniku tepla, ale zároveň nutí k důkladnému odvětrávání vnitřních prostor, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti.

Mezi laiky panuje mýtus, že nejlepším způsobem, jak na zateplení ušetřit, je zvolit co nejtenčí polystyren. Takto ošizená izolace (obvykle o tloušťce 8 cm) je však výrazně nedostačující. Standardní šířka polystyrenu se pohybuje mezi 15-20 cm, u nízkoenergetických staveb je to 25 cm a u pasivních domů až 30 cm.

Rozdíl je tedy patrný na první pohled. Přitom samotná cena polystyrenu nepředstavuje v rozpočtu na zateplení položku, která by vás v konečném součtu zvlášť vytrhla. Výsledná cena totiž zahrnuje spoustu dalších položek.

Orientační cena zateplení bytového domu polystyrenem je kolem 700 Kč/m2.

Krok z krokem

Proces zateplení polystyrenem se skládá z 4 nezbytných kroků:

  1.   Příprava povrchu

Než začneme zateplovat, je potřeba zdi domu doslova “očesat” od všech doplňků jako jsou větrací mřížky, hromosvod, antény a následně je očistit od olupujícího se zdiva, prachu a mastnoty. Na takto připravený povrch naneseme penetraci, která zajistí lepší přilnutí podkladní a lepící vrstvy.

  1.   Montáž polystyrenu

Na penetrovaný povrch upevníme nejprve základní soklové lišty, do nichž se následně vkládají polystyrenové desky. Ty vlepujeme pomocí stěrkového tmelu odspodu směrem nahoru. Přilepené desky ukotvíme 4 až 6 talířovými hmoždinkami a rohy fasády zajistíme rohovými lištami s perlinkou (neboli armovací tkaninou).

  1.      Ošetření povrchu

Celou plochu fasády je následně potřeba shora dolů pokrýt několika vrstvami stěrkového tmelu (cca 3-5 mm). Do toho vtlačíme perlinku a překryjeme ji 10 cm vrstvou. V místech s větší zátěží může být vrstva až dvojnásobná. V tuto chvíli je jich zeď připravena k omítání.

  1.      Nanesení omítky

Jakmile vyschne stěrková vrstva, můžeme na ni nanést penetraci, která zajistí vyšší přilnavost a zároveň sníží savost podkladu. Poté zatmelíme spáry kolem oken a dveří pružným akrylátovým tmelem a naneseme finální omítku.

Přečtěte si, na jaké chyby nezkušených stavebních firem si dát pozor.

Častým argumentem proti zateplování polystyrenem je nařčení, že jde o škodlivý materiál, který po sobě zanechává výraznou ekologickou stopu a ničí nejen přírodu, ale i lidské zdraví.

Pravda je ovšem taková, že se při výrobě polystyrenu spotřebuje jen velmi malé množství energie a z jeho celkového objemu tvoří vstupní surovina pouze nepatrný podíl. Materiál je napěněn vodní párou bez dalších přísad a lepidel a konečný produkt je pak až z 98% tvořen vzduchem.

Jak je tedy zřejmé, polystyrenu není potřeba se bát. Naopak jde o užitečný materiál, jehož vlastnosti se s vývojem novějších technologií stále zdokonalují. Již nyní jsou výsledky kvalitního zateplení polystyrenem velmi pozitivní a díky citelným úsporám energií i ekologicky přínosné.

Tak tedy, proč polystyren?

Proč ne?

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.