Chyby při zateplování, které ničí fasádu

Chystáte se zateplovat a rádi byste se vyvarovali chyb, které vašemu sousedovi způsobily ty obrovské praskliny na omítce? Anebo vám firma, kterou jste si najali, tvrdí, že dokáže ušetřit na materiálu, a vám se to nezdá?

Následující výčet vám představí nejčastější chyby, kterých se lidé při zateplování dopouští. Poučte se z nich a nešetřete zbytečně na kvalitě. Paradoxně tak ušetříte víc, než byste čekali.

Tak tedy, na co si dát pozor?

Správný překryv síťoviny

Překryv síťoviny

Síťovina musí mít nejméně 10cm překryv

Neodmyslitelnou součástí zateplovacího systému (nejen ETICS) je výztužná vrstva. Jde o nános 3-6 mm stěrkové hmoty, do které je vtlačena výztužná síťovina. Touto vrstvou je pokryta celá plocha izolantu a jejím úkolem je fixovat zateplovací bloky na svém místě a chránit je před narušením.

Aby vrstva spolehlivě plnila svou funkci, je důležité, aby se jednotlivé pláty síťoviny alespoň o 10 cm překrývaly a nevznikla mezi nimi mezera. Tam, kde je síťovina přerušena, dochází k oslabení výztužné vrstvy a v těchto místech vznikají praskliny věrně obkreslující nevyztužená místa.

Nesmí chybět diagonální výztuže v rozích oken a dveří

Nezbytnou součástí výztužné vrstvy jsou také diagonální výztuže umístěné v rozích otvorů pro okna a dveře.

Jde o pruh sklotextilní síťoviny o rozměru nejméně 300×200 mm (zhruba papír A4), která chrání kritická místa, v nichž je síťovina výztuže na ploše vystřižena do písmene L a tedy oslabena. Pokud tyto výztuhy chybí, dochází často k praskání omítky v rozích otvorů. Pokud se tyto trhliny objevují pouze v okolí parapetů, může být příčinou také neodborná montáž či nedostatečná dilatace větších tmavých parapetů. Ty se na slunci rozpínají a páchají škody.

02

V rozích u oken a dveří musí být výztuž

 

Levnější plastové hmoždinky neudrží izolant

03

Popraskání fasády, kdy hmoždinky neunesly váhu izolantu

Podobný efekt jako nedostatečné diagonální vyztužení má i špatně zvolený materiál pro fixaci zateplovacího bloku. Plastové hmoždinky sice mohou být levnější, avšak hrozí u nich nebezpečí, že nejsou schopny udržet masivní materiál a ohnou se pod jeho vahou.

Stane se pak, že se celý zateplovací blok sesune, výztužná vrstva toto tahové napětí nevydrží a na omítce vzniknou podélné praskliny. Před použitím hmoždinek na celou stavdu je nejlepší podrobit je “tahové zkoušce”, která ověří jejich nosnost.

Obdobný důsledek může mít i sesedání základů u nových staveb či staveb postavených na nestabilním podkladu (např. vlivem poddolování).

Plísně a řasy

04

Plíseň na budově

Dalším častým problémem špatně provedeného zateplení je vznik plísní na vnější omítce.

Tyto projevy mohou mít  různé příčiny. Jednou z nich je přímá kontaminace, ke které dochází kontaktem izolantu s plísní např. z bezprostředně blízkého stromu.

Druhou variantou je vnesená vlhkost, která vzniká buď tak, že byl zvolen nevhodný izolační materiál pro budovu se závažnými problémy s vlhkostí, nebo špatným oplechování atiky a tedy přímým zatékáním do zateplovacího systému. I omítka může mít vliv. Používáme proto zásadně silikonové omítky s funkcí BioProtect, které zamezují uchycení a rozšíření plísní.

Dalším důvodem kvetení fasády mohou být i řasy.

Dírky v omítce

05

Dlouhé míchání omítkové hmoty vede i k praskání fasády

Zdálo by se, že na omítce není co zkazit. Ovšem nesprávným zacházením s omítkou může dojít k tomu, že v nanesené vrstvě popraskají vzduchové bublinky a v zaschlé omítce tak zůstanou drobné dírky zvané pinholes (dírky po špendlíku).

V malém množství jsou neškodné, avšak je-li jich mnoho, kazí tyto otvory jak estetický dojem, tak i ochrannou funkci omítky.

Pinholes vznikají třeba dlouhým mícháním omítkové hmoty, takže se do ní dostává více vzduchu. Z něho vznikají malé bublinky a ty prasknou. Dalším důvodem bývá silnější vrstva omítky. Zamezit tomuto defektu lze pouze odbornou aplikací omítky. Tu vám zajistí zručný a proškolený tým stavební firmy s tisíci m2 zkušeností s omítkami.
O jednom takovém bychom věděli!

Barevné odchylky

06

Stejná barva použitá na trochu jinou omítku

Viděli jste někdy dům, jehož jedna část měla po zateplení jiný barevný odstín než zbytek?

Není to tím, že by zodpovědná osoba špatně zvolila barvu. K tomuto efektu může dojít jednak působením přírodních vlivů (stará fasáda vyšisovaná sluncem či ušmudlaná od prachu), či různou strukturou omítky (např. vyšší zrnitostí), která v kombinaci s danou barvou vytváří optický klam a iluzi odlišného tónu. Další příčinou může být také různé složení omítky. I totožný barevný odstín bude mít u silikonové a silikátové omítky různý výsledný efekt.

Závěrem lze podotknout jediné: Všechny výše zmíněné chyby vznikají nadměrným šetřením na použitých materiálech či nezodpovědným přístupem firmy k provedení práce. Jejich následky stojí investora nezanedbatelnou částku, neboť náprava obvykle nemá pouze lokální charakter, ale je výrazným zásahem do celého zateplení.

Vyvarovat se chybám je proto nejlepším způsobem, jak si ušetřit nervy, čas i peníze.
Chcete zateplení bez chyb? Kontaktujte nás!

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?



    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.