Proč vám kvetou zdi?

Představte si následující situaci. Investovali jste peníze do nákladné rekonstrukce domu a ani ne za půl roku se vám na fasádě objevily zelené mapy. Kyblík s jarovou vodou nepomáhá a stavební firma dává ruce pryč. Prý se to prostě stává. Co s tím? A jak takové nežádoucí výzdobě předejít?

Ona abstraktní nádhera, která vám pokryla téměř celou severozápadní zeď, je buď řasa, anebo plíseň. V prvním případě jste na tom o něco lépe, protože řasy jsou mikroorganismy, které díky fotosyntéze produkují kyslík, zatímco plísně jsou mikroskopické houby, jejichž spory mohou vážně ohrozit vaše zdraví.

V obou případech jde o organismy závislé na vlhkém a chladném prostředí, které vytvářejí rozsáhlé kolonie schopné velmi rychle pokrýt celou zastíněnou plochu fasády.

Řasy se šíří od oken a parapetů

rasy

Řasy se šíří z míst, kde se drží voda

Řasy, které jsou častějším návštěvníkem vnějších zdí, potřebují ke svému životu dostatek světla, vzdušné vlhkosti a minerálních látek. To vše jim poskytují hlavně místa, která po určitý čas zadržují vodu. Jsou jimi především římsy, parapety oken, balkóny, chráněné zóny zdiva a podobně. Odtud se pak kolonie šíří dál.

Je téměř nemožné předejít potenciální nákaze, neboť výtrusy řas jsou všudypřítomné a přenášejí se vzduchem. Přesto se v současné době problémy s řasovým porostem na fasádách objevuje častěji než dříve.

Příčinou jsou nové technologie ve stavebnictví, které jsou jednostranně funkční, avšak neberou ohled na základní fyzikální jevy, jako je kondenzace vody vlivem zastínění. Podle nejnovějších posudků má vliv na vznik řasového porostu především tloušťka izolační vrstvy a druh použité omítky.

Jakmile je na zeď umístěn izolant o šířce větší než 14 cm, znamená to sice menší únik tepla zevnitř, ale tím pádem také výrazně nižší teplotu vnějšího pláště. Následkem chladnějšího povrchu na něm častěji a na delším dobu vzniká kondenzát, který poskytuje řasám ideální podmínky pro růst a množení.

Další činitelé ovlivňující množení řas:

  • stromy a jiné rostliny v bezprostřední blízkosti fasády
  • vlhké mikroklima
  • výšková poloha
  • častá inverze
  • blízkost vodní plochy
  • chybějící oplechování parapetů a podobně.

Řešením je eliminovat co nejvíce ze zmíněných faktorů, ideálně ještě předtím, než se problém s řasou naplno projeví. Nejsnáze toho docílíte správnou volbou stavební firmu, který používá kvalitní silikonové omítky s funkcí BioProtect. Tu jsme použili třeba na fasádu domu v Blattného ulici, Praha.

Pro případ, že již máte fasádu obrostlou, existují na trhu různé biocidní a fungicidní přípravky, např. Biocid, které slouží k odstraňování zelených povlaků i jako prevence jejich výskytu (pozor, časem se vyplaví a je potřeba obnovit nátěr).

Plísně na fasádě i uvnitř domu

Kromě vnějšího porostu může po zateplení objektu vzniknout také problém s plísněmi uvnitř domu. Na rozdíl od řas na fasádě ničí plísňové mapy v interiéru nejen estetický dojem, ale především zdraví obyvatel.

Při růstu plísně produkují těkavé organické látky, které člověk vnímá jako plísňový zápach. Tyto látky při dlouhodobém působení poškozují sliznice dýchacích cest, dráždí oči, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Plísně mají často na svědomí vznik astma bronchiale, atopických ekzémů, mohou vyvolat akutní toxickou reakci a mají mutagenní, teratogenní, karcinogenní a estrogenní efekt.plisne

 

Proč mám doma plíseň?

Existují dvě možné příčiny vzniku plísní v interiéru:

1) Stavební závada způsobující zatékání vody do konstrukce budovy

Obvykle jde o netěsnící střechu či okolí oken, vzlínání půdní vlhkosti či nadměrná kondenzace páry z ovzduší v místě tzv. tepelného mostu. Častou příčinou těchto problémů je nezateplená soklová části domu, či strop sklepa (více o zateplení sklepa). Pod rukama nezkušených stavařů pak dojde k zateplení prvního patra lehce nad úroveň podlahy (často z estetických důvodů), a vznikne tak tepelný most a následně plíseň (a estetika je rázem ta tam).

Obdobný efekt mají například havárie vodovodního potrubí, které způsobí jednorázové, ale o to vydatnější promáčení stěn. V obou případech je potřeba nejprve odstranit příčinu problému, a teprve pak se zbavovat plísní.

2) Příliš utěsněný byt, málo větrání

V tomto případě jde o činnosti spojené s tvorbou vodní páry  v kombinaci s nedostatečným větráním. Čtyřčlenná rodina vyprodukuje běžným provozem domácnosti až 15 l vody v plynném skupenství denně. Jakmile nemá pára kam uniknout, kondenzuje se na zdi ve vodu a vsakuje se. Tak vzniká vlhkost, která je vlivem vnější izolace zadržována uvnitř konstrukce a vytváří ideální prostředí pro plísně.

Vliv na jejich vznik mají také plastová okna, zasklené lodžie, které vyžadují o to lepší odvětrávání. Významným faktorem je také dostatečné a pravidelní vytápění bytu. Zvyšování cen za vytápění vede v současnosti stále častěji k tomu, že se v domácnostech méně topí a málo větrá, aby teplo co nejméně unikalo.

Nezdravé klima v bytě pak lidé zcela mylně řeší nadměrným užívání zvlhčovačů vzduchu, které plísním o to více prospívají.

plisne2

I takovou plíseň si můžete pořídit. Stačí těsná okna a nevětrat

Jak je vidět, mnohé rozhodující faktory můžete ovlivnit sami. Ty ostatní jsou v rukou stavební firmy, která pro vás provádí rekonstrukci. V ideálním případě by mě být před samotnou realizací vypracován projekt, který jasně stanoví, jaké materiály a technologie jsou pro danou budovu ideální. Tím forma eliminuje problémy, jako jsou tepelné mosty, nadměrná kondenzace vody a podobně.

Při realizaci velkého bytového domu dodáváme projektovou dokumentaci v hodnotě 20 – 50 000 Kč zdarma.

To už stojí za zvážení, ne?

 

Přidej komentář

Váš email nebude nikde publikován nebo sdílen. Vyžadovaná pole jsou označena *

    Máte zájem o podobný projekt?    Máte dotaz, připomínku nebo chcete poptat naše služby? Využijte kontaktní formulář. V pracovní dny na vaši zprávu odpovíme do 24 hodin, můžete na sebe také zanechat pouze telefon a my se ozveme zpět.